CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA... czyli Twoja lista świątecznych przygotowań

Czy wiesz, że do Bożego Narodzenia został zaledwie miesiąc? Koniecznie musisz przypomnieć o tym rodzicom! Już za tydzień rozpocznie się grudzień, a wraz z nim świąteczne odliczanie. Tutaj znajdziecie całą masę propozycji i podpowiedzi, dzięki którym Święta będą naprawdę niezapomniane! Jest jednak jeden warunek: aby wszystko się udało, przygotowania trzeba zacząć odpowiednio wcześnie i jeszcze wcześniej sporządzić ich plan. Co powinno się w nim znaleźć? Sprawdźcie sami!
 
24 LISTOPADA
 
Aby umilić sobie czas świątecznych przygotowań, samodzielnie stwórz kalendarz adwentowy – na przykład w kształcie choinki. Przekonasz się, że sprawi ci dużo więcej radości niż ten, kupiony w sklepie. Dzięki niemu Boże Narodzenie przyjdzie bardzo szybko :) Możesz też zrobić niespodziankę domownikom, przygotowując wieniec adwentowy, który co niedzielę będzie odmierzał kolejny tydzień do świąt. 
 
Czasem wystarczy kartka, farby i dobry pomysł, aby stworzyć coś niesamowitego. Nie masz pomysłu jak to zrobić? Poproś o pomoc starsze rodzeństwo lub kogoś dorosłego. Na pewno wspólnie wymyślicie coś, dzięki czemu w domu zapanuje świąteczna atmosfera. 
 
1 GRUDNIA
 
Nie możesz uwierzyć w to, że już rozpoczął się grudzień? Smutno ci, że nie ma jeszcze śniegu, ani choinki? Nie martw się! Zrób listę świątecznych przygotowań i zakupów. Dzięki niej będziesz o wszystkim pamiętał i na pewno pomożesz rodzicom, jeśli zdarzy się im zapomnieć na przykład o pieczeniu świątecznych pierników!
 
2 GRUDNIA
 
Wybierz się z kimś dorosłym na zakupy – przecież nie może ci zabraknąć kolorowego papieru, kredek, brokatu, wstążek i tego wszystkiego, co wykorzystasz w trakcie przygotowań. Wcześniej dobrze przemyśl, czego potrzebujesz i zapisz to sobie. 
 
3 GRUDNIA
 
Nie możesz już doczekać się chwili, w której rozpakujesz prezenty znajdujące się pod choinką? Nic dziwnego! Czekając na nowe zabawki, pomyśl też o tych, które Tobie już się nie przydadzą, a wyglądają jak nowe – z pewnością ucieszą się z nich na przykład dzieci w szpitalu lub szkolnej świetlicy. Przygotuj je i poproś kogoś dorosłego o pomoc w zawiezieniu ich w miejsce, w którym skorzystają z nich inne dzieci.
 
5 GRUDNIA
 
Zacznij przygotowywać świąteczny repertuar. Przypomnij sobie kolędy, które poznałeś do tej pory i poproś na przykład babcię o naukę kolejnych. Zaskoczysz wszystkich, kiedy po kolacji wigilijnej zaproponujesz wspólne śpiewanie przy choince.
 
6 GRUDNIA
 
Na pewno dziś w nocy odwiedził cię św. Mikołaj. A może i ty masz ochotę nim zostać? Przed zaśnięciem pomyśl, jakie drobiazgi ucieszą twoich bliskich i pamiętaj – każda własnoręcznie zrobiona rzecz sprawi im przyjemność większą niż rzeczy wyszukane w sklepie.
 
8 GRUDNIA
 
Mama już zaczęła świąteczne porządki i nie ma na nic czasu? Z pewnością ucieszy ją samodzielnie wykonana przez Ciebie bożonarodzeniowa szopka, która znajdzie się pod choinką. W jej przygotowaniu pomoże tata albo starszy brat. Zawsze możecie wykorzystać gotowe elementy kupione w sklepie lub świąteczne ozdoby, które zostały z poprzednich lat. Ale pamiętajcie – nic nie zachwyci tak, jak samodzielnie wykonane postacie i otoczenia betlejemskiej stajenki.  
 
9 GRUDNIA
 
To doskonały dzień na pieczenie świątecznych pierniczków. Poproś mamę lub tatę o pomoc w kupieniu wszystkich potrzebnych składników i koniecznie przypomnij, że muszą znaleźć dla Ciebie chwilę, aby pomóc w robieniu i pieczeniu ciasta. Gotowe pierniczki w wesołych kształtach wsadź do metalowej puszki – po dwóch tygodniach zmiękną i będę idealnie nadawały się do lukrowania.
 
10 GRUDNIA
 
Namów tatę do wspólnego poszukiwania idealnej choinki. W roli świątecznego drzewka doskonale sprawdzi się piękna jodła kaukaska – dlaczego? Poczytaj tutaj.
 
12, 13 GRUDNIA
 
Zaplanuj i wykonaj ozdoby na choinkę. Papierowe anioły, ptaszki i łańcuchy sprawią, że choinka w waszym domu będzie piękna i niepowtarzalna. Potrzebny ci będzie klej, nożyczki, kolorowy papier i dużo cierpliwości, ale efekt docenią wszyscy.
 
15 GRUDNIA
 
To najwyższy czas, aby zadbać o świąteczne kartki. Sprawdź, ile radości sprawią twoim najbliższym samodzielnie wykonane pocztówki. Zanim jednak przystąpisz do pracy sprawdź, czy masz wszystko, co będzie Ci potrzebne do ich wykonania. Niezastąpione będą na przykład motywy bombki i choinki.
 
16 GRUDNIA
 
Kartki gotowe? Teraz przed tobą wyprawa na pocztę. Przed wyjściem z domu poproś kogoś starszego o pomoc w zaadresowaniu świątecznych życzeń. Kup razem z rodzicami znaczki, naklej je i wrzuć kartki do skrzynki pocztowej. Niebawem zobaczysz, jaką przyjemność sprawiłeś w ten sposób rodzinie. Kiedy kartki dotrą do wszystkich, możesz zaproponować rodzinie ozdobienie nimi choinki. 
 
17 GRUDNIA
 
Pamiętasz o drobiazgach, które wszyscy znajdują pod choinką? Znajdź trochę wolnego czasu i przygotuj drobne prezenty. Pamiętaj o ich pięknym zapakowaniu i ukryciu aż do wigilijnego wieczoru!
 
18 GRUDNIA
 
Pomóż mamie w kuchni – z pewnością doceni to, jak pięknie potrafisz lepić pierogi i uszka, a ich smak cała rodzina zapamięta na długo. Możesz też przypomnieć rodzicom o ważnych zakupach – opłatku i sianie pod wigilijny obrus.
 
19 GRUDNIA
 
Wspólnie z rodziną wybierzcie się po świąteczne drzewko. Z pewnością zachwyci was jodła kaukaska, która na długo wprowadzi do domu bożonarodzeniowy nastrój. Jeśli jeszcze nie wiecie, gdzie kupić choinkę – tutaj znajdziecie podpowiedź.
  
20 GRUDNIA
 
Przygotuj i powieś świąteczne elementy w oknach. Z pewnością przyda się sztuczny śnieg i szablony w kształcie np. choinki, mikołaja, śnieżynek. Możesz też wyciąć je z białego papieru. Przez tak ozdobione szyby wyglądanie pierwszej gwiazdki będzie jeszcze przyjemniejsze.
 
21 GRUDNIA
 
Zabierz się za wykonanie świątecznych stroików. Możesz wykorzystać w nich gałązki, które zostały po mocowaniu choinki oraz część ozdób. Po dodaniu kolorowych wstążek i świec będą piękną dekoracją i spiszą się jako podarunki. Dobrym pomysłem jest wysuszenie i nakłucie goździkami cytrusów. Jeśli wcześniej pokroisz je w plastry, mogą zawisnąć na choince. W całości będą stanowić naturalną ozdobę. W obu wersjach sprawią, że w domu będzie pachniało świętami.  
 
22 GRUDNIA
 
Nie możesz już doczekać się wigilii? Przed tobą kolejne ważne zadanie! Z pomocą mamy lub babci koniecznie musisz zająć się lukrowaniem i ozdabianiem pierniczków. Nie uwierzysz, jak podczas Świąt wszyscy będą się nimi zajadać siedząc przy choince. Koniecznie pamiętaj o rodzynkach, orzechach i kolorowej posypce. Reszta zależy tylko od Twojej wyobraźni!
 
23 GRUDNIA
 
Możesz zająć się ozdabianiem świątecznego drzewka. Najpierw jednak ktoś dorosły musi je dobrze zamocować. Choinka będzie się pięknie prezentować, kiedy przed zawieszeniem ozdób w gałęzie wpleciesz lampki. To pracochłonna, ale niezwykle ważna część przygotowań. Spiesz się, bo wigilia już jutro!
 
24 GRUDNIA
 
Doczekałeś się wigilijnego poranka! Pomóż rodzicom w ostatnich przygotowaniach – nakrywaniu stołu, wyborze płyt z kolędami. Nie zapomnij o świątecznym ubraniu i podłożeniu wcześniej przygotowanych upominków pod choinkę. A gdy wszystko będzie gotowe, przed tobą najważniejsze zadanie: musisz wypatrzeć pierwszą gwiazdkę i dać znak, że już czas rozpocząć wspólne świętowanie.
 
WESOŁYCH ŚWIĄT!