Boże Narodzenie w Europie i na świecie

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w roku. W Wigilię cała rodzina najpierw wypatruje pierwszej gwiazdki na niebie, później zasiada do stołu zastawionego tradycyjnymi dwunastoma daniami. Ważnym elementem polskich świąt jest również wyprawiana o północy Pasterka. Inne kraje, mimo że Święta obchodzone są również uroczyście, nie mają tak bogatej tradycji i zwyczajów, jak w Polsce.

Szwedzi

najdłużej sporód Europejczyków cieszą się świąteczną atmosferą. Rozpoczynają świętowanie Bożego Narodzenia już 13 grudnia, w Dzień Świętej Łucji. Natomiast przygotowania do wieczoru wigilijnego rozpoczynają się już w pierwszy dzień adwentu. Domy zdobi się czerwonymi kwiatami - gwiazdą betlejemską, tulipanami albo begoniami. Świątecznego charakteru nabierają również witryny sklepów. W Szwecji Świętego Mikołaja zastępuje Jultomte, czyli świąteczny krasnoludek. Świąteczne menu znacznie różni się od polskiego. Na wigilijnym stole nie ma postnych potraw. Dużą część przekąsek stanowią dania wieprzowe.

Włoskie 

zwyczaje świąteczne nieznacznie różnią się od polskich. Święta rozpoczynają się również od Wigilii (la Vigilia). Dzień później jest Boże Narodzenie (IL Natale), a 26 grudnia obchodzi się święto Santo Stefano (św. Szczepana). Włosi spędzają święta w gronie najbliższych, celebrując uroczystą wigilijną kolację i Pasterkę. Na wigilijnym stole królują dania postne, ale świąteczny stół zastawiony jest 13 potrawami. Przeważa menu rybne, ale nie brakuje również makaronów i owoców morza. We włoskich domach zobaczymy również choinkę, ale tutaj ubierana jest już 8 grudnia. Nieodłącznym elementem Świąt są bożonarodzeniowe szopki stawiane w domach, na klatkach schodowych, w szkołach, szpitalach i innych instytucjach.

W Hiszpanii 

świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczyna się 22 grudnia. Wówczas organizowana jest loteria bożonarodzeniowa, w której główną nagrodą – El Gordo - jest aż 2 000 000 euro. Choinka jest znanym zwyczajem, ale znacznie ważniejszym elementem świąt jest świąteczna szopka, która musi znaleźć się w każdym domu. Wigilijne menu w Hiszpanii różni się w zależności od regionów. Na wybrzeżu przeważają owoce morza i ryby, w pozostałych regionach podaje się jagnięcinę i prosię, a w Andaluzji pieczonego indyka. Hiszpanom nieobca jest również Pasterka, a na zakończenie wigilijnego dnia tańczy się i śpiewa na ulicach miast. Ciekawym hiszpańskim zwyczajem jest obchodzony 28 grudnia tzw. Dzień Świętych Niewiniątek, czyli dzień żartów i psot.

W Kolumbii 

Święta Bożego Narodzenia obchodzone są bardzo uroczyście. Kolumbijczycy przygotowują się do nich już od 8 grudnia. Wówczas rozpoczyna się przystrajanie ulic, które z dnia na dzień przybierają coraz bardziej świąteczny wygląd. Mieszkańcy Kolumbii codziennie śpiewają i tańczą na ulicach swoich miast. W Kolumbii nie jest znana choinka, przyozdabiane są za to krzewy i małe drzewka na ulicach. Nie ma prezentów, ani wieczerzy wigilijnej. Kolumbijczycy Boże Narodzenie świętuję huczną zabawą 24 grudnia.

Na Filipinach

świętowanie zaczyna się już w listopadzie. Domy przyozdabia się liśćmi palmowymi i kwiatami, a przez 9 dni przed Bożym Narodzeniem mieszkańców budzą dźwięki trąbki, które zapraszają mieszkańców do uczestnictwa w mszy świętej. Po ostatniej wigilijnej mszy, urządzana jest szopka, której głównymi bohaterami są dzieci.

W Meksyku 

Boże Narodzenie rozpoczyna się 9 dni wcześniej niż w Polsce. W tym czasie odbywają się procesje. Każdej nocy tłum pod przewodnictwem pary symbolizującej Maryję i Józefa przechodzi od domu do domu, śpiewając radosne pieśni. Ten zwyczaj ma przypominać o poszukiwaniu betlejemskiej gospody. W Meksyku prezenty znajdują w specjalnie zawieszonych pod sufitem kubkach napełnionych piaskiem lub mąką. Oczywiście wśród nich jeden jest z niespodzianką. Dziecko musi odgadnąć który.