Zielony gość

Choinka w sposób niekwestionowany podczas Świąt Bożego Narodzenia króluje w każdym domu. Aby w pełni pokazać wszystkie wdzięki wymarzonej choinki, przy okazji zapewniając sobie dzięki niej pomyślność, warto przemyśleć i zaplanować kilka kwestii jeszcze przed przyniesieniem drzewka do domu.
 
Drzewko na miarę
 
Zanim udamy się na zakupy z choinką w roli głównej, wybierzmy i wymierzmy miejsce, w którym chcemy postawić choinkę. Drzewko nie może blokować dostępu do takich miejsc, jak komoda, w której trzymamy świąteczną zastawę lub drzwi balkonowe. Jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta, które nie przejdą obojętnie obok naszej przystrojonej jodły, sprawdźmy czy będziemy mogli zadbać o dodatkowe mocowanie drzewa. Na zakupy wybierzmy się uzbrojeni w wiedzę i centymetr – jego zastosowanie pozwoli uniknąć przykrych rozczarowań i konieczności docinania na przykład zbyt rozłożystych gałęzi.
 
Przyziemne sprawy
 
Przed przyniesieniem choinki do domu pamiętajmy o kupieniu i zamontowaniu stojaka. Na rynku wybór jest spory, ale warto zwracać uwagę na modele wyposażone w zbiornik na wodę i jak największą liczbą śrub mocujących – pomogą nam one wypoziomować drzewko i zapobiec jego przechylaniu się. Względy estetyczne również mają znaczenie. Od ręki możemy dostać plastikowe, kute i drewniane stojaki. Zwróćmy uwagę na ich ciężar i możliwość dociążenia w estetyczny sposób.
 
Do kąta?
 
Świąteczna aranżacja wnętrza z choinką w roli głównej rządzi się swoimi prawami. Dostęp do drzewka i poziom jego wyeksponowania ograniczane są nie tylko rozkładem mebli i drzwi, ale też umiejscowieniem źródeł ciepła, w pobliżu których nie należy stawiać choinki. 
 
Część osób  twierdzi, że wybierając miejsce dla drzewka dobrze jest wziąć pod uwagę zasady feng shui. Według tej nauki choinka to nośnik energii drewna i ognia, połączeniem energii „yin” symbolizowanej przed drzewo i „yang” odzwierciedlanej przez świąteczne lampki. Aby wzmocnić to dobre oddziaływanie, choinkę powinniśmy ustawić w południowej lub południowo-wschodniej części pomieszczenia. Postawiona w innym miejscu może ściągnąć na rodzinę kłopoty zdrowotne lub pogorszenie sytuacji zawodowej.
 
Pamiętajmy, że aby choinka cieszyła nasze oczy jak najdłużej, musimy pamiętać o kilku zabiegach, które sprawią, że będziemy gromadzić się wokół niej nie tylko po to, by zbierać z dywanu opadające igły. Więcej na ten temat tutaj.