Jak dbać o choinkę i co zrobić z nią po świętach?

Coraz częściej decydujemy się na kupno żywej choinki. Chcemy, żeby świąteczne drzewko towarzyszyło nam jak najdłużej. Są pewne sposoby, aby choinka była długo zielona, zdrowa i świeża. Jeżeli kochacie klimat świąt, jaki niesie ze sobą zapach lasu, poniżej kilka wskazówek jak o to zadbać.

Wybór odpowiedniej choinki

Podstawą sukcesu jest wybór odpowiedniego drzewka. Najlepiej kupić choinkę wprost z plantacji - wówczas wybierzemy swoje wymarzone drzewko, poznając przy tym jego źródło pochodzenia. Nie zawsze jednak istnieje taka możliwość. Kupując już ściętą choinkę u pośrednika zwróćmy uwagę, czy igły są zielone, świeże i nie opadają z drzewka. Pamiętajmy też o tym, że niektóre gatunki takie jak jodła, zachowują igły znacznie dłużej niż na przykład świerk.

Pielęgnacja choinki

Przede wszystkim drzewko powinno być wprowadzone do domu stopniowo. Zanim zabierzemy się za dekorowanie choinki, pozwólmy jej poleżakować w chłodnym miejscu, np. w garażu lub na balkonie. W domu powinniśmy ustawić choinkę z dala od źródeł ciepła – kominków , grzejników i promieni słonecznych. Korzystnie jest zmienić stare lampki choinkowe na nowe z diodami LED. Unikniemy wtedy zbyt wczesnego wysuszenia igieł.

Choinka będzie dłużej zielona, jeżeli w pokoju, w którym stoi zapewnimy jej obniżoną temperaturę. Drzewko powinno być odpowiednio nawodnione. Poziom wody nie powinien zejść poniżej jego podstawy, podlewajmy je więc codziennie. Choinka będzie lepiej pobierać wodę, jeżeli przed wstawieniem jej do stojaka, przytniemy trochę pień.

Co zrobić z choinką po świętach

Dobrym rozwiązaniem jest kupno choinki w doniczce. Drzewko nie może być za duże (maksymalnie 60-80 cm!) i musi pochodzić od sprawdzonego producenta. Dobrze pielęgnowaną choinkę w doniczce możemy po świętach przesadzić do ogródka. Innym ekologicznym działaniem będzie oddanie choinki do miejskiej kompostowni. Drzewka przerobione na kompost wykorzystane zostaną jako użyźniacz gleby miejskich trawników. Poświąteczne choinki można też oddać do ZOO, gdzie zostaną nimi wyściełane klatki ptaków i drapieżników.

Choinki można wykorzystać również do produkcji ciepła. Takie działania praktykowane są w wielu miastach Polski. Elektrociepłownie zebrane choinki przerabiają na biomasę, z której produkują ciepło i energię elektryczną. Jest to tzw. zielona energia, dzięki której powstaje znacznie mniej zanieczyszczeń. Bez względu jednak na to, co zrobimy z choinką po świętach – pamiętajmy, że choinka naturalna jest znacznie korzystniejsza dla środowiska niż choinka sztuczna.