Jak wybrać dobrą choinkę?

Wybór choinki to sama przyjemność, zarówno dla dzieci jak i rodziców. Coraz częściej decydujemy się na kupno naturalnej. Rynek drzewek bożonarodzeniowych jest bardzo nasycony. Jeżeli chcemy, aby pachnące lasem drzewko odpowiadało naszym oczekiwaniom  i dłużej gościło w naszych domach, przy jego wyborze powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych rzeczy.

Świeżość

Jeżeli świeżość choinki jest dla nas kwestią kluczową, najodpowiedniejszym rozwiązaniem będzie zakup jodły, która zachowuje naturalną świeżość dłużej niż jakiekolwiek inne gatunki. O dobrej choince świadczy przede wszystkim wygląd jej igieł. Igły zdrowej jodły powinny mieć kolor ciemnozielony. Z upływem czasu nie opadają tylko brązowieją.

W przypadku świerka igły powinny być miękkie, zielone i mocno zagęszczone. Skąpe igliwie może oznaczać, że drzewko chorowało, albo zostało ścięte sporo przed zakupem, bo świerk dość szybko gubi igliwie. Igły sosny natomiast są bardziej kłujące i dłużej  utrzymują się na gałązkach. Jeżeli więc zobaczymy igliwie brązowe i wysuszone, szukajmy innego drzewka. 

Aby sprawdzić świeżość dowolnego drzewka, można też lekko stuknąć pniem choinki o ziemię i zobaczyć, ile igieł spadnie. Rzeczą naturalną są opadające igły w okolicy pnia (tak zwana zmiana garnituru). Nie świadczy to więc o wadach choinki. Co innego, jeżeli igły opadają z gałązek. Wyznacznikiem świeżości choinki jest również miejsce jej cięcia. Świeże drzewko ma jasny kolor pnia, a przebarwienie oznacza, że choinka została ścięta zbyt wcześnie. Szukając świeżej choinki musimy przede wszystkim wybrać sprawdzone miejsce zakupu. Niektóre duże plantacje już w październiku tną choinki na zamówienie sieci handlowych, które narzucają terminy dostaw jeszcze w listopadzie. Kupujmy więc choinki tam, gdzie sprzedawcy mają świeży towar. Lista rekomendowanych punktów sprzedaży znajduje się [TUTAJ]

Niestety, z przyczyn technologicznych i logistycznych prawie nigdzie nie jest możliwe wycięcie, spakowanie i dostarczenie do handlu drzewka w czasie krótszym niż 7-14 dni. Nie odkładajmy więc decyzji o zakupie do ostatniej chwili, bo plantacje i tak kończą wycinki na początku grudnia, a z każdym dniem wybór drzewek będzie coraz mniejszy. Większy wpływ na świeżość choinki mają warunki jej przechowywania. Igły choinki zdecydowanie szybciej opadną, jeżeli podczas transportu drzewko będzie przetrzymywane w temperaturze powyżej +15°C. Negatywnie na drzewko działa też zbyt niska temperatura. Jeżeli więc kupiliśmy choinkę podczas dużych mrozów (poniżej -15°C) pamiętajmy, żeby nie wnosić drzewka bezpośrednio do ciepłego mieszkania ze względu na szok termiczny. Można tego uniknąć wstawiając świeżo kupioną choinkę na 12 godzin do garażu, piwnicy lub innego pomieszczenia z umiarkowaną temperaturą.

Kształt

Naturalne choinki nie rosną w idealnej, stożkowej formie, ale nadanie im symetrycznego kształtu jest możliwe. Wymaga to zabiegów pielęgnacyjnych polegających głównie na odpowiednim podcinaniu gałązek. Oznaką siły i jakości drzewka jest kolor oraz grubość igieł - powinny być grube, o intensywnym kolorze. Wybierajmy więc choinki gęste oraz te, których gałązki są symetrycznie rozłożone. Choinka nie zasłuży na miano „łysej”, jeżeli odległość między kolejnymi piętrami gałęzi nie będzie zbyt duża, a każdy poziom będzie miał co najmniej 4-5 odgałęzień. Pamiętajmy, że kupując choinkę nie płacimy za cienki i długi na trzy metry pień, a za cały ubiór, czyli wszystkie odgałęzienia i poszycie. W ostatnich latach coraz większym powodzeniem cieszą się drzewka gęste i smukłe zarazem.Takie choinki nie zajmują dużo miejsca i są piękną ozdobą naszego mieszkania. Powinniśmy też zwrócić uwagę, aby czubek drzewka nie był zbyt długi. Należy przyjrzeć się też gałęziom, bo zbyt cienka gałązka nie utrzyma nawet mniejszej, świątecznej ozdoby.

Coraz więcej plantatorów oznacza swoje choinki metkami ze znakami firmowymi. Przy zakupie warto więc kierować się pochodzeniem, renomą producenta i wskazaną na etykiecie klasą. Zwróćmy uwagę, czy etykieta nie nosi śladów zdejmowania lub przekładania. Powinna być założona już na plantacji w procesie wyznaczania i dotrwać aż do wniesienia drzewka do mieszkania.

Jak prawidłowo mierzyć wysokość choinki?

Na etykiecie umieszczona jest zwykle informacja o wysokości choinki w centymetrach. Co to w praktyce oznacza? Aby prawidłowo zmierzyć wysokość choinki zaginamy najdłuższą gałązkę z najwyższego okółka w stronę czubka i mierzymy wysokość od ziemi do tego miejsca. Nie obchodzi nas to, że choinka najprawdopodobniej nie była ścięta przy samej ziemi, lecz nieco wyżej. Za pień, który pozostał na plantacji oraz za goły czubek nie płacimy! Tak więc w rzeczywistości choinka oznaczona etykietą z wymiarem 175-200cm – będzie miała od 180 do 230 cm wysokości całkowitej i będzie w sam raz pasować do większości naszych mieszkań.

Podział jodły kaukaskiej na klasy

 Jodły kaukaskie I klasy charakteryzują się następującymi cechami:

  • Ładny, smukły, proporcjonalny, stożkowaty kształt oraz równomierne i gęste poszycie,
  • Gęste, puszyste, sinozielone lub ciemnozielone igliwie,
  • Na każdym piętrze są co najmniej 4, a najlepiej 5, równo rozstawione odgałęzienia,
  • Wysokość poszczególnych przyrostów, a więc odległości pomiędzy okółkami oraz długość samego czubka nie powinny przekraczać 40 centymetrów,
  • Brak jest widocznych uszkodzeń oraz śladów chorób,
  • Choinka posiada prosty pień oraz naturalny, zdrowy pęd wierzchołkowy.

Drzewka II klasy to typowe, naturalne drzewka świąteczne. Nie są tak gęste jak jodły I klasy i mogą posiadać jedną poważna, albo do 3 drobnych wad spośród wyżej wymienionych cech. Mają jednak proporcjonalną budowę i atrakcyjny wygląd.

Drzewka III klasy przypominają choinki prosto z lasu. Są zdrowe, ale rzadsze, mniej równomierne i mogą posiadać większą liczbę wad.

Choinki IV klasy - zwane przez różnych dostawców: "supermarket", "special selection", "classic" albo "un-classified". Mogą być mniej kształtne i rzadsze od drzew III klasy, ale nadal mogą zadowolić tych klientów, którzy przy zakupie kierują się głównie ceną.