Skąd się biorą choinki? Z wizytą na plantacji

Choinki produkowane są na całym świecie. Większość drzewek pochodzi z wyspecjalizowanych plantacji. Drzewka powinny być równomierne, nie za wysokie i posiadać ładną formę. Wyprodukowanie idealnej choinki jest więc bardzo pracochłonne.

Przygotowanie glebyChoinka

Podobnie jak wszystkie rośliny, choinki potrzebują określonego zestawu składników odżywczych. Do podstawowych należą azot, fosfor, potas, wapń, magnez, siarka, żelazo i cynk. Uzyskuje się je właśnie z gleby. Dlatego w ogólnym sukcesie uprawy choinek bierze udział przede wszystkim dobrze przygotowane podłoże i systematyczna pielęgnacja.

Gleba nie powinna być ani zbyt słaba, ani zbyt żyzna. Nalepiej, gdy jest to gleba IV klasy o pH 4-5,5. Słabszą można przygotować nawożąc ją organicznie poprzez wcześniejsze wysianie gorczycy lub łubinu. Przesadne nawożenie sadzonek może spowodować nadmierny wzrost choinek, dlatego unika się go na założonej już plantacji. Istotną sprawą jest oczyszczanie gleby z chwastów. Wcześniejsze uprawy zielonek skutecznie w tym pomagają. Ponadto gleba powinna być przystosowana do rodzaju sadzonych drzewek. Sosny lubią glebę piaszczystą, natomiast jodła przystosowana jest do gleb gliniastych.

Wybór drzewek

Plantatorzy mogą wybierać wśród takich iglaków jak sosna, świerk czy jodła. Najszlachetniejsza jest jodła kaukaska, jednak kupno jej sadzonek wymaga większego wkładu finansowego. Niezmiernie trudna i długa jest też pielęgnacja jodły. Jeżeli przyszły plantator ma mniej zasobny portfel, a do tego problem ze znalezieniem odpowiedniego miejsca na plantację, powinien wybrać świerk. Jest on najpopularniejszy przede wszystkim ze względu na szybszy wzrost oraz mniejsze wymagania glebowe i klimatyczne.

Pielęgnacja plantacjiChoinka

Znalezienie odpowiedniej gleby i wybór gatunku drzewka to połowa sukcesu. Ważniejszy jest zakup odpowiednich sadzonek. Na ogół używa się 2-, 3- i 4-letnich. Należy kupować je od wyspecjalizowanego i renomowanego dostawcy. Kupując sadzonki z mniej pewnego źródła należy najpierw je przesortować, wyeliminować zniszczone i usunąć dodatkowe pędy. Po zasadzeniu należy pielęgnować glebę, systematycznie ją odchwaszczając. W czasie 8-10 lat „dorastania” na plantacji, drzewko jest kilkakrotnie formowane. Świerk dorasta szybciej i jest zwykle formowany dwa razy. Jodła rośnie wolniej i musi być formowana co roku. Zabiegi te nadają choince regularny kształt, powodują znaczne zagęszczenie poszycia i ograniczenie wzrostu gołych czubków. Od trzeciego roku życia plantacji zaczyna się formowanie drzewek, a od piątego – hamowanie wzrostu czubków. Aby choinka nabrała ładnego, symetrycznego kształtu przycinana się rozwidlenia i skłania tym samym do zagęszczenie pustych miejsc. Różne zabiegi pielęgnacyjne zajmują każdego roku przeciętnie około 8-9 miesięcy nieprzerwanej pracy i trwają do roku poprzedzającego wycinkę plantacji.

Produkcja choinek w Europie

ChoinkaWiodący producenci znajdują się w centralnej i zachodniej Europie. Znaczącym producentem żywych choinek jest Dania. Umiarkowanie łagodny, morski klimat oraz blisko 100-letnie doświadczenie plantatorów z sprawiają, że plantacji choinkowych jest tutaj najwięcej. Rocznie w Europie sprzedaje się około 50 mln choinek, z czego 6-7 mln produkowanych jest właśnie w Danii. Wytwarza się tu głównie jodłę Nordmann (jodła kaukaska). Mieszkańców Danii jest około 5 milionów, a 4 tys. z nich to producenci choinek.W kraju rocznie sprzedawanych jest ok. 500-700 tys. drzewek. Około 90% upraw eksportowanych jest stąd do innych krajów europejskich, takich jak Niemcy (60-70%), Wielka Brytania, Francja, i Austria Niemiec. To daje Danii największy udział w sprzedaży drzewek w Europie.

Od kilkunastu lat coraz więcej plantacji choinkowych powstaje również w Polsce. Zlokalizowane są głównie w pasie nadmorskim. Największe polskie plantacje zajmują powierzchnię od stu do kilkuset hektarów. Niektóre produkują choinki najwyższej klasy i dostarczają je odbiorcom w całej Europie.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej naszej plantacji.