Na ludowo

Ludowe inspiracje, przez ostatnie lata mocno zapomniane, teraz wracają do łask. Moda na folklor zagościła również w trendach dotyczących świątecznych ozdób. Ich przygotowanie wymaga sporo czasu, cierpliwości i artystycznego zacięcia, ale efekt jest wart tych starań.
 
Każdy region może pochwalić się oryginalnymi pomysłami na przystrojenie świątecznego drzewka. Mazowieckie wycinanki z opłatków, gliniane ptaszki, łowickie jeże i kwiaty z papieru i bibuły, lubelskie wyroby ze słomy, koronkowe bądź frywolitkowe cuda z Koniakowa lub Kurpi. Wszystkie te ozdoby aż proszą się o to, by z muzeów i skansenów trafić na powrót na choinkowe gałęzie w naszych domach.
 
Coraz więcej twórców ludowych decyduje się na sprzedaż swoich dzieł przez internet, więc dla wielbicieli folkowego klimatu znalezienie odpowiednich ozdób nie powinno już stanowić problemu. Jeśli jednak ktoś marzy o tym, by spróbować swoich sił w rękodziele, warto przed świętami śledzić propozycje regionalnych ośrodków kultury, które organizują warsztaty z osobami, które po dziś dzień pielęgnują tradycje.
 
garść pomysłów
 
Aby wprowadzić małe dzieci w świat tradycyjnych ozdób, można zaproponować im zrobienie np. pawich oczek. Wystarczy z różnych arkuszy kolorowego papieru wyciąć kółeczka o różnych średnicach i ponaklejać je na siebie od największego do najmniejszego i w podobny sposób ozdobić drugą stronę. Na końcu przez pawie oczko trzeba przewlec nitkę – i gotowe. Starszym pociechom można zaproponować wspólne robienie gwiazdek ze słomy. Wyprasowane słomki tniemy na kawałki równej długości i zszywamy ze sobą, nadając im pożądany kształt. 
 
Ozdoby z opłatków to z kolei pomysł dla cierpliwych. Warto pamiętać, że zgodnie z tradycją można z tego kruchego tworzywa wykonywać światy lub gwiazdy. Pierwsze kształtem przypominają kulę ziemską. Aby stworzyć świat z opłatka potrzebne są: jedno kółko, dwie połówki kółka i cztery lub osiem ćwiartek. Kontury kół odrysować można od filiżanki lub szklanki. Używając wody do pełnego koła z jednej i drugiej strony doklejamy prostopadle połówki, a następnie wypełniamy je ćwiartkami. 
 
Jedno jest pewne. Choinka udekorowana na ludową modłę będzie absolutnie niepowtarzalna.