Świąteczny dom

Coraz bliżej święta, a większość z nas w ferworze przygotowań właściwie nie ma czasu, aby pomyśleć o tym, jak w tym czasie powinien prezentować się nasz dom, abyśmy w pełni mogli poczuć bożonarodzeniową atmosferę. Choinka – zwłaszcza piękna jodła – to podstawa. Ale warto zadbać w domu o więcej świątecznych akcentów.
 
Najważniejszy jest plan
 
Warto przed świętami znaleźć chwilę i zastanowić się nad tym, jak będą przebiegały nasze święta. Liczba gości, ich wiek i okoliczności, w jakich będziemy ich przyjmować (kolacja wigilijna, świąteczny obiad, popołudniowa kawa) to jeden z ważniejszych elementów planowania świątecznego wystroju domu. Kolejnym kluczowym krokiem jest wybranie konwencji, w jakiej przystroimy choinkę – łatwiej będzie wtedy zaplanować pozostałe elementy wystroju.
 
Dookoła domu
 
Warto starannie zaplanować elementy świątecznego wystroju, które będą widoczne z zewnątrz. Minimalistom wystarczy zawieszenie wieńca na drzwiach wejściowych. Dobrym pomysłem jest umieszczenie na nim ozdób spójnych z tymi, które znajdą się na choince. Niedrogim i efektownym sposobem na przyozdobienie okien jest wymalowanie na nich wzorów stworzonych przy użyciu kartonowych szablonów i sztucznego śniegu. Bardziej ambitni mogą spróbować swych sił w posługiwaniu się farbami witrażowymi lub szydełkowaniu ozdób w świątecznych kształtach. 
 
Dyskusyjną kwestią od lat pozostaje stopień i charakter świątecznych iluminacji. Swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników ma zarówno intensywne oświetlenie, jak i subtelne świetlne elementy. Zwróćmy uwagę na ekonomiczny i ekologiczny aspekt, decydując się na przykład na dekoracje ledowe, które nie nadwyrężą ani środowiska naturalnego, ani naszego portfela, przy okazji wyjątkowo uroczo prezentując się na tle białego śniegu.
 
Choinki i inne roślinki
 
Po wniesieniu i umocowaniu choinki zawsze zostaje kilka niepotrzebnych gałęzi i trochę rozsypanego igliwia. Pierwsze możemy wykorzystać do stworzenia świątecznych stroików, które będą rozsiewały świąteczny zapach w całym domu. Igły doskonale nadadzą się do zrobienia saszetek zapachowych – wystarczy zaszyć je w niewielkich bawełnianych woreczkach. Ozdobione świątecznymi motywami mogą pełnić rolę drobnych prezentów dla niespodziewanych gości.
 
W większości polskich domów w okresie Bożego Narodzenia pojawiają się poinsecje, zwane potocznie „Gwiazdami Betlejemskimi”. Dobry pretekst do świątecznych czułości stanowi zaś jemioła. Strojna poinsecja poza donicą  właściwie nie potrzebuje specjalnej dekoracji. Natomiast jemioła wyjątkowo dobrze wygląda, jeśli jej sporą wiązkę zawieszoną u sufitu ozdobimy rajskimi jabłuszkami zawieszonymi na wstążkach lub bombkami nawiązującymi do dekoracji choinki.
 
Znaj proporcje... 
 
Istotne jest, abyśmy nie przesadzili z liczbą, kolorami i rozmieszczeniem bibelotów. Dobrze spisują się te, które można postawić na stole, a którym daleko od sklepowej tandety – lukrowe bałwanki, lampiony z nektarynek, świeczniki z wydrążonych jabłek lub aniołki z masy solnej, które posłużyć mogą jako serwetniki. Ciekawym rozwiązaniem jest również zastosowanie ozdób z tych samych materiałów i zawierających te same motywy graficzne do różnych celów – przykładem może tu być użycie tej samej ozdobnej wstążki do zawieszania bombek, oplecenia serwetek i przewiązania donic z kwiatami. 
 
Tak naprawdę wszystko zależy od naszej pomysłowości, inwencji i tego, jak bardzo uda nam się zaangażować w tworzenie świątecznej atmosfery całą rodzinę, bo przecież to właśnie wspólne przygotowanie i obchodzenie Świąt decyduje o ich wyjątkowym charakterze!