Z igły widły

Do domu trafia zielona, gęsta i pachnąca. Dlatego chcemy, aby nasza wymarzona choinka jak najdłużej zachowała swój piękny wygląd. Aby to się udało – wystarczy przestrzegać kilku zasad. Najważniejsza z nich to wybór odpowiedniego gatunku drzewka. Najdłużej w domu utrzyma się jodła kaukaska.
 
Wybór
 
Choć w roli świątecznych drzewek królują na rynku stosunkowo niedrogie świerki pospolite, warto dobrze zastanowić się nad ich wyborem, ponieważ niska cena przekłada się na ich krótką trwałość. W porównaniu z nimi lepiej wypada tzw. świerk srebrny. Gęste i zielone przez najdłuższy czas pozostają jodły kaukaskie. 
 
Zakup drzewka należy rozpocząć od jego dokładnego obejrzenia. Zwróćmy uwagę na kolor igieł i stan gałązek - powinny być giętkie. Od razu powinniśmy zdyskwalifikować drzewka owinięte w folię, ponieważ nie wiadomo, co znajdziemy pod nią. 
 
Pielęgnacja
 
Przed wniesieniem do domu zahartujmy choinkę poprzez wstawienie jej do pomieszczenia o temperaturze pośredniej między tą panującą na dworze i w naszym domu. Nie stawiajmy jej w pobliżu źródeł ciepła i starajmy się, aby temperatura w pokoju nie przekraczała 20°C. 
 
Zadbajmy o dobry stojak – najlepiej spisze się wyposażony w pojemnik na wodę, dzięki któremu roślina będzie pobierała ją przez ścięty pień. Przed wstawieniem do stojaka obetnijmy pień o kilka centymetrów i włóżmy choinkę do wiadra lub stojaka z ciepłą wodą. Dzięki temu będzie łatwiej chłonęło ją w późniejszym okresie. Regularnie dolewajmy do pojemnika letniej wody pilnując, aby jej poziom nie spadł poniżej linii pnia. Możemy też zraszać igły zimną wodą w sprayu. 
 
Dekorowanie i nie tylko
 
Nie obciążajmy nadmiernie gałązek ozdobami i dostosujmy ich liczbę do grubości gałązek. Zastąpmy tradycyjne lampki oświetleniem ledowym, które pozwoli ograniczyć wytwarzane przez żarówki ciepło. Po udekorowaniu nie dotykajmy zbyt często gałązek. Wszystko to wpływa na ich żywotność. Zabezpieczmy choinkę przed małymi dziećmi i zwierzętami, na przykład poprzez przywiązanie drzewka do karnisza lub wbitego w ścianę haka. Pozwoli to ograniczyć potencjalne straty, które mogą zostać wywołane przez ciekawskiego malucha lub niesfornego kota.
 
Pamiętając o tych kilku prostych zasadach możemy być pewni, że przez wiele dni będziemy cieszyć się wyglądem i zapachem świątecznego drzewka, a rodzinnym spotkaniom zamiast opadających igieł będą towarzyszyły padające zewsząd pełne zachwytu westchnienia nad urodą naszej choinki.