Porównanie drzewek świątecznych

Przed Świętami Bożego Narodzenia zawsze stajemy przed dylematem - jakie świąteczne drzewko wybrać? Sztuczną choinkę czy prawdziwą? Za tą drugą przemawia wiele argumentów. Przede wszystkim „żywa” choinka wprowadza do domu niepowtarzalny nastrój. Jej piękny, leśny zapach sprawia, że klimat świąt pozostanie w domu jeszcze długo po nich. Poszczególne gatunki różnią się miedzy sobą, warto więc przed zakupem zastanowić się, jaka choinka będzie najodpowiedniejsza do naszego mieszkania.

Świerk pospolity

Jest najczęściej wybieranym drzewkiem świątecznym. Jego cechą charakterystyczną są długie, kłujące igły równomiernie rozłożone na gałęziach. Świerk pospolity to jedno z najczęściej występujących drzew iglastych Europy. Osiąga wysokość 40-50 metrów. Dostępne w handlu świerki pospolite pochodzą z wycinek pod liniami wysokiego napięcia oraz z plantacji. Wadą świerka są szybko opadające igły.

Świerk kłujący

Znany też jako świerk srebrny. Pochodzi z Ameryki Północnej, ale u nas jest równie popularny jak świerk pospolity. Wyróżnia się niebieskawym zabarwieniem igliwia. Ma szeroką koronę, osiąga wysokość do 30 metrów. Drzewko ma kłujące igły i charakterystyczny żywiczny zapach. W polskich warunkach stosunkowo często uprawiany na licznych plantacjach.

Sosna pospolita

Występuje na terenie Europy Północnej i Środkowej. Można ją rozpoznać po szarozielonych igłach. Charakteryzuje się mało symetrycznym pokrojem i dosyć niską formą. Igły drzewka są sztywne, twarde i skręcone dookoła swojej osi. W Polsce na choinki używane stosunkowo rzadko, głównie na Śląsku.

ChoinkaJodła kaukaska

Jest najszlachetniejszym bożonarodzeniowym drzewkiem. Ma bardzo ładny pokrój. Igły zakrywają praktycznie całą gałązkę, są długie, szerokie i mają piękny ciemnozielony kolor. Jodła kaukaska występowała pierwotnie w górach Kaukazu oraz północno-zachodniej Turcji. W naturze osiąga wysokość do 60 metrów.

Obecnie uprawiana jest w wybranych rejonach Europy, głównie nadmorskich, na terenie Danii, Francji, Niemiec. W polskim klimacie jest niezwykle trudna do uprawy, ale i nad naszym morzem powstaje coraz więcej wyspecjalizowanych plantacji. W  czasie 8-10 lat „dorastania” na plantacji, drzewko jest kilkakrotnie formowane. Zabiegi te nadają choince regularny kształt, powodują znaczne zagęszczenie igliwia i ograniczenie wzrostu gołych czubków.

Jakie drzewko wybrać?

Najpopularniejszy i jednocześnie najtańszy jest świerk pospolity, ale jego minusem są szybko opadające igły. Nie będzie to więc dobry wybór, jeżeli chcemy aby choinka na dłużej zagościła w naszych domach. Jeżeli cenimy sobie świąteczny klimat, jaki daje pachnąca lasem choinka, można wybrać świerk kłujący, bo drzewko charakteryzuje się intensywnym, żywicznym zapachem. Kłujące igły mogą jednak być pewną niedogodnością dla małych dzieci i domowych zwierząt. Kiedy stawiamy na oryginalność i wyjątkowy wygląd, można wziąć pod uwagę sosnę pospolitą. Wśród tych drzewek można wybrać coś niespotykanego, bo sosna charakteryzuje się mało symetrycznym pokrojem.  

Niewątpliwym „mercedesem” wśród świątecznych drzewek jest jodła kaukaska. Jej długie, miękkie, prawie aksamitne igły nie opadają, a dopiero po kilku miesiącach brązowieją i ulegają zasuszeniu. Jeżeli dodatkowo trafimy na egzemplarz w najwyższym gatunku – gałęzie i igliwie będzie tak gęste i tak intensywnie zielone, że często zrezygnujemy z dodatkowych ozdób. Niestety jodła kaukaska jest trudna w uprawie i dlatego kupując ją trzeba bardziej nadszarpnąć nasz budżet. Pamiętajmy jednak, że Boże Narodzenie jest raz roku. Jeżeli liczy się dla nas oryginalny wygląd, a dodatkowo chcemy, aby klimat świąt pozostał w domu na dłużej, jodła kaukaska będzie najlepszym wyborem.