Najsławniejsze choinki

W okresie bożonarodzeniowym spotkać można je omalże wszędzie. Gigantyczne, strojne drzewa przykuwają wzrok i zachwycają przechodniów na wszystkich kontynentach. Część z nich owiana jest legendą. Poznajcie najsławniejsze choinki.
 
Najbardziej rozpoznawalnym świątecznym drzewkiem jest choinka z Rockefeller Center w Nowym Jorku. Co roku zapalenie 45 tysięcy kolorowych, diodowych światełek na najbardziej okazałej na świecie choince to prawdziwa ceremonia, zwiastująca początek świątecznej gorączki. Czubek drzewa tradycyjnie zdobi kryształowa gwiazda Swarovskiego. Spore emocje budzi choinka ustawiana na watykańskim placu Świętego Piotra. Co roku drzewko przyjeżdża z innego kraju Europy – zwyczaj ten w 1982 r. wprowadził papież Jan Paweł II. 
 
Świąteczne drzewka cieszą oczy również wyznawców religii niechrześcijańskich. Udekorowane, pełne przepychu choinki znaleźć można w Hajfie, Bejrucie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Drzewko z Abu Zabi jest najkosztowniejszą świąteczną dekoracją na świecie, ponieważ udekorowane jest diamentowymi i złotymi ozdobami, których wartość szacowana jest na ponad 14 milionów euro.

Europejski prymat

Najwięcej znanych choinek znajduje się w Europie. Tradycyjnie Anglików świątecznym drzewkiem obdarowują Norwegowie. Zwyczaj umiejscawiania choinki na Trafalgar Square w Londynie sięga 1947. Wtedy to po raz pierwszy tym tym sposobem wyrażone zostały podziękowania za pomoc udzieloną Norwegii przez Wielką Brytanię podczas II Wojny Światowej. 
 
Rzęsiście oświetlone choinki pojawiają się również w polskich miastach. Na pewno mają się czym zachwycać mieszkańcy Wrocławia, Poznania, Krakowa i Warszawy. Niezależnie od miejsca i pochodzenia drzew pojawiających się w centralnych punktach aglomeracji na czas Bożego Narodzenia pewne jest jedno: rozświetlają szarą, miejską rzeczywistość i skutecznie zachęcają do zatrzymania się w codziennym pędzie.