Świąteczna moda, czyli jak ubrać choinkę w 2016 roku

Moment, w którym dekorujemy świąteczną choinkę należy do najradośniejszych chwil spędzanych na przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Warto zadbać o to, by świąteczne drzewko zachwycało, przykuwało wzrok i zaskakiwało. W końcu przez kilka dni stanie się centralnym punktem naszego domu!

Koniecznie żywa!
 
W tym roku, tak jak w poprzednich latach, w naszych domach królować będą żywe, pachnące lasem drzewka. O tym, czy wzbudzą zachwyt tych, którzy odwiedzą nas w czasie świąt, zdecyduje zarówno wybór samej choinki, jak i sposób jej udekorowania. Popularnymi świątecznymi drzewkami są świerki, jednak coraz więcej osób wybiera jodłę kaukaską. Jej igły nie opadają przez cały okres świąt, a w dodatku są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Ponadto jej stożkowaty, regularny kształt doskonale nadaje się do stylizacji w dowolnym charakterze i gwarantuje, że pieczołowicie wybrane ozdoby choinkowe nie utoną wśród gałązek.
 
Drzewko – symbol
 
Warto pamiętać o tym, że choć strojenie choinki jest stosunkowo młodym zwyczajem, ma nie tylko estetyczny, ale i symboliczny wymiar. 
 
Gwiazda na czubku to symbol powrotu z dalekich stron, ale też gwiazdy betlejemskiej, która oznajmiła światu narodziny Jezusa i poprowadziła do niego trzech króli. Zadaniem świątecznych lampek jest natomiast obrona domostwa i jego mieszkańców przed złymi mocami i nieżyczliwymi spojrzeniami. Jabłka, będące biblijnym symbolem kuszenia mają nam zapewnić zdrowie i urodę w nadchodzącym roku. Łańcuchy przypominające o wężu, który sprowadził na złą drogę Adama i Ewę, pomogą  umacniać więzi rodzinne. Z kolei dobrobyt i siłę zagwarantować mają zawieszone na choince orzechy. Warto też zadbać o dobre nowiny i codzienne szczęście, wieszając na choince dzwoneczki, a dostatek zapewnić sobie dzięki ukrytym wśród gałęzi pierniczkom.
 
Dziecięcy przywilej

Najwięcej radości z dekorowania świątecznego drzewka czerpią dzieci. Warto poświęcić trochę czasu przed świętami i ozdobić choinkę wyłącznie drobiazgami przygotowanymi przez najmłodszych. Z pewnością cała rodzina zapamięta na długo zieloną jodłę, na której pojawiły się pełne wdzięku bałwanki z masy solnej, wspólnie upieczone pierniczki, papierowe aniołki, bombki wykonane ze wstążek, filcowe renifery i koralikowe, papierowe lub szyszkowe łańcuchy. 

Warto również pomyśleć o słodyczach, które maluchy przechodząc obok choinki z pewnością będą podjadać przez całe święta i lampkach – nie tylko tych zwyczajnych, bo zachwyt najmłodszych z pewnością w zbudzą światełka w specjalnych kształtach – misiów, bałwanków, a może nawet motocykli. Pamiętajmy, że również w tym wypadku koniec wieńczy dzieło i nagrodźmy wysiłki maluchów możliwością osadzenia gwiazdy na czubku choinki.
 
Jak ubrać choinkęKolor ma znaczenie
 
Kupując lub robiąc ozdoby choinkowe warto wcześniej przemyśleć to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Niezawodnymi kolorami są złoto i czerwień, pięknie komponujące się z zielenią. W tej konwencji sprawdzą się jednokolorowe bombki zawieszone na ozdobnych wstążkach.
 
Z kolei, chcąc podkreślić zimowy nastrój, warto zastanowić się nad biało-srebrnymi dekoracjami. Taki minimalizm dodatkowo podkreśli urodę samego drzewka. Dla tych, którzy cenią sobie nowoczesny wystrój, interesującą propozycją może być zestawienie kontrastujących ze sobą kolorystycznie ozdób o charakterystycznych kształtach. Połączenia czerni i bieli lub srebra i fioletu idealnie nadadzą się do otwartych, jasnych wnętrz.
 
Oczywiście, przy odrobinie samozaparcie można też ubrać choinkę w samodzielnie przygotowane ozdoby. Wystarczy trochę, pomysłów, wolnego czasu i kilka par rąk, które wyczarują np. papierowe ptaki i aniołki, wstążkowe bombki, łańcuchy z szyszek czy plasterki pomarańczy nadziewane goździkami, które nie tylko pięknie się prezentują, ale i cudownie pachną.
 
Zasady, których warto się trzymać
 
Strojenie choinki zawsze zaczynajmy od lampek. Jeśli nie chcemy, by drzewko nas rozpraszało, wybierajmy raczej te świecące ciągłym światłem, a przynajmniej z możliwością wyboru trybu migania. Wybór jednobarwnych lub kolorowych światełek uzależnijmy od zaplanowanego charakteru drzewka. Piękna choinka powinna być harmonijna i spójna. Po każdym kolejnym etapie zawsze warto przez chwilę spojrzeć na drzewko z pewnej odległości i sprawdzić, czy ozdoby są równomiernie i symetrycznie rozwieszone. Po umiejscowieniu lampek, rozwieśmy bombki lub inne ozdoby, a na samym końcu powieśmy łańcuchy i zamocujmy gwiazdę lub czubek. Sukces gwarantowany!