Wokół choinki

Bogata symbolika bożonarodzeniowej choinki sprawia, że trudno sobie bez niej wyobrazić Święta. Jednym z przypisywanych drzewku znaczeń jest łączenie nieba z ziemią. Ale, jeśli chwilę się nad tym zastanowić, dzięki temu, co dzieje się wokół choinki, sami możemy sobie zagwarantować odrobinę nieba na ziemi.
 
Budowanie relacji
 
Już wspólne poszukiwania idealnego drzewka pozwalają zbudować atmosferę wspólnego wyczekiwania na nadchodzące Święta. Z pewnością uda się w nie zaangażować dzieci, które z dumą będą wspominać swoją rolę podczas wyboru choinki. Wspólne przygotowywanie ozdób, pieczenie i zdobienie choinkowych pierników oraz dekorowanie drzewka pozwolą przystanąć w przedświątecznym pędzie i znaleźć czas na rozmowę, serdeczny gest i miłe słowa. Dodatkowo nauczą całą rodzinę współpracy i odkryją pokłady kreatywności, pomysłowości i plastycznych talentów.
 
W blasku szczęścia
 
Wokół jarzącego się ciepłym blaskiem drzewka gromadzi się cała rodzina. To jeden z nielicznych momentów w roku, w którym mamy możliwość bycia ze sobą. W wielu domach magiczną chwilą jest ta, w której po kolacji wigilijnej odwraca się uwagę dzieci po to, by pod drzewko podłożyć świąteczne prezenty. W innych prezenty czekają pod choinką na rozpakowanie przez cały dzień. Niezależnie od domowej tradycji warto pamiętać o tym, żeby choć niewielki podarunek czekał na każdego z gości. Trzeba jednak pamiętać, że o skali radości z prezentów nie decyduje wcale ich materialna wartość. Liczy się pamięć, pomysł i zaangażowanie.
 
Cudowną tradycją, jest wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek. Pozwala wywołać uśmiech na twarzach, spojrzeć na najbliższych z zupełnie innej perspektywy i zbudować na nowo więzi niejednokrotnie naruszone brakiem czasu i dzielącymi nas odległościami.
 
Zielono w głowie
 
Codzienna pielęgnacja choinki powierzona dzieciom to doskonały sposób na nauczenie ich obowiązkowości i wyrobienie poczucia odpowiedzialności. Z zadania będą się wywiązywały tym chętniej, im więcej pracy i wysiłku włożyły w wyszukanie i przystrojenie drzewka. Pamiętajmy jednak, że również to, co zrobimy z choinką po świętach będzie miało znaczenie dla ich edukacji ekologicznej – warto więc zawczasu to rozważyć.
 
Planując Boże Narodzenie weźmy więc pod uwagę fakt, że choinka to coś więcej niż tylko część wystroju domu. Przy odrobinie chęci może stać nie tylko dekoracją, ale centralnym punktem, wokół którego zbudować możemy prawdziwie świąteczną, serdeczną i rodzinną atmosferę.