Moment, w którym dekorujemy świąteczną choinkę należy do najradośniejszych chwil spędzanych na przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Warto zadbać o to, by świąteczne drzewko zachwycało, przykuwało wzrok i zaskakiwało. W końcu przez kilka dni stanie się centralnym punktem naszego domu!
W tym roku, tak jak w poprzednich latach, w naszych domach królować będą żywe, pachnące lasem drzewka. O tym, czy wzbudzą zachwyt tych, którzy odwiedzą nas w czasie świąt, zdecyduje zarówno wybór samej choinki, jak i sposób jej udekorowania. Popularnymi świątecznymi drzewkami są świerki, jednak coraz więcej osób wybiera jodłę kaukaską. Jej igły nie opadają przez cały okres świąt, a w dodatku są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Ponadto jej stożkowaty, regularny kształt doskonale nadaje się do stylizacji w dowolnym charakterze i gwarantuje, że pieczołowicie wybrane ozdoby choinkowe nie utoną wśród gałązek.
Drzewko – symbol
Warto pamiętać o tym, że choć strojenie choinki jest stosunkowo młodym zwyczajem, ma nie tylko estetyczny, ale i symboliczny wymiar.
Gwiazda na czubku to symbol powrotu z dalekich stron, ale też gwiazdy betlejemskiej, która oznajmiła światu narodziny Jezusa i poprowadziła do niego trzech króli. Zadaniem świątecznych lampek jest natomiast obrona domostwa i jego mieszkańców przed złymi mocami i nieżyczliwymi spojrzeniami. Jabłka, będące biblijnym symbolem kuszenia mają nam zapewnić zdrowie i urodę w nadchodzącym roku. Łańcuchy przypominające o wężu, który sprowadził na złą drogę Adama i Ewę, pomogą umacniać więzi rodzinne. Z kolei dobrobyt i siłę zagwarantować mają zawieszone na choince orzechy. Warto też zadbać o dobre nowiny i codzienne szczęście, wieszając na choince dzwoneczki, a dostatek zapewnić sobie dzięki ukrytym wśród gałęzi pierniczkom.
Dziecięcy przywilej
Najwięcej radości z dekorowania świątecznego drzewka czerpią dzieci. Warto poświęcić trochę czasu przed świętami i ozdobić choinkę wyłącznie drobiazgami przygotowanymi przez najmłodszych. Z pewnością cała rodzina zapamięta na długo zieloną jodłę, na której pojawiły się pełne wdzięku bałwanki z masy solnej, wspólnie upieczone pierniczki, papierowe aniołki, bombki wykonane ze wstążek, filcowe renifery i koralikowe, papierowe lub szyszkowe łańcuchy.
Warto również pomyśleć o słodyczach, które maluchy przechodząc obok choinki z pewnością będą podjadać przez całe święta i lampkach – nie tylko tych zwyczajnych, bo zachwyt najmłodszych z pewnością w zbudzą światełka w specjalnych kształtach – misiów, bałwanków, a może nawet motocykli. Pamiętajmy, że również w tym wypadku koniec wieńczy dzieło i nagrodźmy wysiłki maluchów możliwością osadzenia gwiazdy na czubku choinki.
Kolor ma znaczenie
Kupując lub robiąc ozdoby choinkowe warto wcześniej przemyśleć to, jaki efekt chcemy osiągnąć. Niezawodnymi kolorami są złoto i czerwień, pięknie komponujące się z zielenią. W tej konwencji sprawdzą się jednokolorowe bombki zawieszone na ozdobnych wstążkach.
Z kolei, chcąc podkreślić zimowy nastrój, warto zastanowić się nad biało-srebrnymi dekoracjami. Taki minimalizm dodatkowo podkreśli urodę samego drzewka. Dla tych, którzy cenią sobie nowoczesny wystrój, interesującą propozycją może być zestawienie kontrastujących ze sobą kolorystycznie ozdób o charakterystycznych kształtach. Połączenia czerni i bieli lub srebra i fioletu idealnie nadadzą się do otwartych, jasnych wnętrz.
Oczywiście, przy odrobinie samozaparcie można też ubrać choinkę w samodzielnie przygotowane ozdoby. Wystarczy trochę, pomysłów, wolnego czasu i kilka par rąk, które wyczarują np. papierowe ptaki i aniołki, wstążkowe bombki, łańcuchy z szyszek czy plasterki pomarańczy nadziewane goździkami, które nie tylko pięknie się prezentują, ale i cudownie pachną.
Zasady, których warto się trzymać
Strojenie choinki zawsze zaczynajmy od lampek. Jeśli nie chcemy, by drzewko nas rozpraszało, wybierajmy raczej te świecące ciągłym światłem, a przynajmniej z możliwością wyboru trybu migania. Wybór jednobarwnych lub kolorowych światełek uzależnijmy od zaplanowanego charakteru drzewka. Piękna choinka powinna być harmonijna i spójna. Po każdym kolejnym etapie zawsze warto przez chwilę spojrzeć na drzewko z pewnej odległości i sprawdzić, czy ozdoby są równomiernie i symetrycznie rozwieszone. Po umiejscowieniu lampek, rozwieśmy bombki lub inne ozdoby, a na samym końcu powieśmy łańcuchy i zamocujmy gwiazdę lub czubek. Sukces gwarantowany!