Choinka - symbol świąt Bożego Narodzenia

Nikt nie wyobraża sobie Bożego Narodzenia bez choinki. To iglaste drzewko jest najbardziej widocznym i wciąż istniejącym symbolem Świąt. Dlaczego? To bardzo długa historia...

Pochodzenie

Tradycja przystrajania choinek była znana już w Alzacji. Tam dekorowano je jabłkami, nawiązującymi do rajskiego drzewa. Naśladowcą tego obyczaju był Marcin Luter. Za jego sprawą tradycja upiększania iglastych drzewek szybko stała się popularna w protestanckich Niemczech. Na przełomie XVIII i XIX wieku zwyczaje choinkowe przybyły do Polski. Początkowo rozpowszechniły się w miastach, później dotarły również na wieś. Z końcem XIX wieku choinka zjawiła się w Anglii i Francji. Od tego czasu stała się najbardziej charakterystycznym symbolem Świąt Bożego Narodzenia.

ChoinkaZnaczenie

Iglaste drzewko od dawna jest symbolem życia i odradzania się. W tradycji chrześcijańskiej jej zieleń i świeżość to symbol Chrystusa, jako źródła nieprzemijającego życia. Również ozdoby choinkowe mają swoją symbolikę:

  • Anioły mają chronić i opiekować się domownikami
  • Łańcuchy to symbol wzmacniania rodzinnych więzi
  • Dzwoneczki niosą dobre nowiny i radosne wydarzenia
  • Choinkowe lampki mają osłonić dom przed złymi mocami, a także odwrócić nieżyczliwych ludzi i złe uroki
  • Jabłka to symbol rajskiego drzewka 
  • Gwiazda betlejemska lub ozdobny czubek na szczycie choinki pomogą wrócić do domu z dalekich stron

Tradycje

Dawniej wcześnie rano w Wigilię gospodarz domu przynosił z lasu drzewko lub iglaste gałęzie. Był to rodzaj kradzieży obrzędowej. Drzewko z innego świata miało zesłać jego złodziejowi szczęście. 

Zdobienie bożonarodzeniowego drzewka to tradycja przekazywana w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Wybraną wspólnie choinkę ozdabiają najczęściej dzieci. Najwięcej przyjemności sprawia im samodzielne wykonywanie ozdób choinkowych. Świąteczne drzewko najczęściej ubieramy wcześnie rano w Wigilię.

Do elementów świątecznej tradycji należy również obdarowywanie się prezentami. Nie bez powodu mówi się, że są one posłańcami radości. Świąteczne podarunki znajdziemy pod choinką, a zaszczyt ich wręczania przypada Mikołajowi.