Co powinno znaleźć się na wigilijnym stole?

Uroczysta kolacja wigilijna jest jednym z najważniejszych elementów Bożego Narodzenia. Wigilijne menu nie powinno być przypadkowe. Świąteczny stół, poza uroczystym i świątecznym wyglądem, powinien być zastawiony pełnymi symboliki daniami z płodów ziemi, lasu i wody.

Płody ziemi

Na stole oczywiście nie może zabraknąć kaszy, grochu, fasoli i soczewicy. Dania z nich mają zapewnić płodność, miłość i dostatek. Należy pamiętać również o kutii i kluskach z makiem, bowiem potrawy z maku są symbolem obfitości, powodzenia i spokoju. Płodność, pomyślność i pieniądze zapewniają dania ze zbóż. Odnosi się to najczęściej do potraw mącznych – pierogów, uszek i różnego rodzaju ciast.

Na stole nie może zabraknąć również warzyw. Tutaj królują buraki, które mają przynieść urodę oraz długowieczność. Najpopularniejszym daniem z buraków jest oczywiście barszcz czerwony. Honorowe miejsce zajmuje również kapusta, serwowana głównie pod postacią pierogów z kapustą i grzybami oraz kapusty z grochem. Podczas wigilii powinniśmy też jeść owoce. Jabłka to symbol miłości i zdrowia, a gruszki mają przyciągać pieniądze. Dawniej nie wyobrażano sobie wigilijnego stołu bez suszonych śliwek, które miały odstraszać złe moce. Wigilijnym przysmakiem jest również kompot z suszu.

Płody lasu

Wśród płodów lasu znajdują się miód, orzechy i grzyby. Te ostatnie są symbolem ulegania pokusom i są nieodzownym składnikiem pierogów, zupy grzybowej i kapusty z grzybami i jednocześnie .

Po wigilijnej kolacji zawsze jest pora na deser. Popularnym przysmakiem jest kutia, której podstawowy składnik – miód – ma przynieść powodzenie. Dodatkowo składniki kutii - rodzynki, daktyle i figi dają płodność, dostatek, długowieczność i oczyszczenie. Na świątecznych stołach równie często gości piernik z orzechami, które są symbolem szczęścia. 

Płody wody

Na wigilijnej kolacji podaje się oczywiście rybę. Jest ona symbolem wolności, harmonii i wyzwolenia. W religii chrześcijańskiej ryba oznacza tajemnicę, obfitość i płodność. W Polsce jako jedno z głównych dań tradycyjnie podaje się karpia. Podawane są też inne ryby, jak  śledź w śmietanie lub oleju.