Świąteczne przesądy

Koniec roku to czas przemyśleń. Zastanawiamy się przede wszystkim, co mogliśmy zrobić lepiej. Każdy chce, żeby nadchodzący rok był bardziej udany. Istnieje wiele przesądów i wierzeń religijnych, według których kolejny rok ma obfitować w szczęście, powodzenie i pieniądze. Wigilijny dzień powinniśmy spędzać tak, jak wyobrażamy sobie cały kolejny rok. A co poza tym?

Pieniądze

W dzień Wigilii nie powinniśmy pożyczać pieniędzy. Grozi to pustym portfelem przez cały przyszły rok. Inaczej będzie w przypadku, kiedy ktoś będzie chciał pożyczyć pieniądze od nas. Wówczas unikniemy problemów finansowych w kolejnym roku. Problemy finansowe czekają nas, kiedy spoglądając w okno zobaczymy kobietę. Nie powinniśmy też robić zakupów, bo będziemy wydawać pieniądze przez cały, kolejny rok. Wyjątkiem jest kupno chleba, który jest podstawą życia. Pomyślność finansową przyniesie nam moneta ukryta pod talerzem i łuska karpia z wigilijnej kolacji schowana do portfela.

Szczęście i pomyślność czy smutek i niepowodzenie?

Szczęście na kolejny rok wróży nam mężczyzna przekraczający próg domu, w którym odbywa się wigilijna wieczerza. Natomiat jeśli pierwszą ujrzymy kobietę, czeka nas pech. Nie opuści nas szczęście i powodzenie, jeżeli liczba gości wigilijnych będzie parzysta. W Wigilię nie powinno się zamiatać, aby nie „wymieść szczęścia” na przyszły rok. Los uśmiechnie się do nas, jeżeli cały dzień będziemy radośni i życzliwie nastawieni do wszystkich domowników.

Niczego nam nie zabraknie, jeżeli spróbujemy każdej z dwunastu wigilijnych potraw. Trzymać się nas będzie nieszczęście i zdenerwowanie, jeżeli Wigilię spędzimy we łzach, nerwach i smutkach. 24 grudnia nie należy niczego szyć, ani naprawiać, bo kolejny rok upłynie nam na ciągłym poprawianiu wszystkiego. Powinniśmy również uważać na nasze zdrowie. Przeziębienie w Wigilię wróży choroby w przyszłym roku.

Przesądy wigilijne przekazywane są najczęściej przez naszych dziadków i choć młodsze pokolenia nie zawsze przywiązują do nich wagę, są ciekawym elementem naszej kultury.