Prezenty – ważny element na liście świątecznych przygotowań

Obdarowywanie się prezentami to nieodłączny element Bożego Narodzenia. Na ten moment najbardziej czekają dzieci, jednak uwielbiają go wszyscy członkowie rodziny. W Polsce wręczanie prezentów najczęściej odbywa się po wigilijnej kolacji. Zwyczaj ten ma długą tradycję i nawiązuje do prawdziwej historii biskupa Mikołaja z Miry, który po śmierci został uznany za świętego, a jego szczodrość znalazła odzwierciedlenie w obdarzaniu się świątecznymi upominkami.

Zwyczaje i tradycje

Obdarowywania się prezentami jest znane w każdym kraju. W Polsce prezenty wręcza się po wigilijnej kolacji, w innych krajach na ten moment trzeba poczekać do uroczystego, świątecznego śniadania. W naszym kraju prezenty wręcza, w zależności od regionu, Święty Mikołaj, Śnieżynka, Dziadek Mróz lub Gwiazdor. W niektórych rodzinach znajduje się je po prostu pod choinką, ale zawsze jest to przemiły akcent będący dopełnieniem Świąt Bożego Narodzenia.

Podarunki świąteczne są posłańcami radości. Wszelkiego rodzaju słodycze i łakocie zwyczajowo uważane są za prezenty przynoszące dobrodziejstwo i radość życia. Dawniej w Nowy Rok wręczano czerwone jabłka, które miały zapewnić dostatek na kolejne 12 miesięcy. Dawano również czarkę miodu, która przynosiła powodzenie. Radość, dostatnie życie i powodzenie dostarczyły też bakalie ukryte w czerwonej sakiewce przewiązanej złotą tasiemką.

Jak wybrać prezent

Kupowanie prezentów zajmuje bardzo ważne miejsce na liście świątecznych przygotowań. Prezent nie musi być kosztowny. Ważne, aby był odpowiednio dobrany. Dlatego do zakupów świątecznych upominków powinniśmy przygotować się wcześniej. Przy wyborze prezentu najistotniejsze jest poznanie upodobań obdarowywanego. Pamiętajmy, że to co podoba się nam, nie zawsze musi podobać się osobie obdarowywanej.  Dla starszych domowników nie liczy się cena prezentów, a jego oryginalność i praktyczność. Nawet najdrobniejszy, podarowany od serca prezent, zawsze wywoła uśmiech na twarzy obdarowywanej osoby - zwłaszcza jeśli został wykonany własnoręcznie. Miłym dodatkiem dopełniającym prezent jest oryginalne opakowanie. Papierowe torebki z marketu najlepiej zastąpić samodzielnie zrobionym pudełeczkiem.

Jest pewna lista prezentów, których należy unikać. Nie kupujmy wujkowi kolejnej pary skarpetek, a cioci rękawiczek, szalika i czapki. Oszczędźmy pieniądze na zakup garnków, naczyń kuchennych i tanich kosmetyków. Nieudanym prezentem mogą okazać się również kapcie i bielizna.

Jest również lista prezentów najczęściej kupowanych. Każdego ucieszy ciekawa książka, a najmłodszych zabawka. Na liście najpopularniejszych prezentów znajdują się oczywiście sprzęty RTV. Szczególnie mężczyzn ucieszy nowoczesny telefon komórkowy, albo wysokiej jakości kamera i aparat cyfrowy. Dla nastolatka dobrym prezentem będzie odtwarzacz mp3 lub mp4, a córce możemy kupić ładną szkatułkę na biżuterię. Kobiecie kupuje się prezenty piękne i praktyczne. Mogą to być kosmetyki, ale trzymajmy się z dala od gotowych zestawów z supermarketów. Dla kobiety niemałe znaczenie ma marka produktu. Możemy więc kupić wysokiej jakości perfumy, albo złotą biżuterię. Starszych domowników ucieszy  ładnie zapakowany kosz ze smakołykami.